Facebook
Podpis:
Numer GG:

Uwaga

To jest archiwalna wersja witryny, tylko do przeglądania. Część funkcjonalności nie działa, w szczególności dodawanie komentarzy, i w ogóle dodawanie jakiejkolwiek treści do bazy danych – zostało to wyłączone.
KonteStacja.com - radio ludzi wolnych Cyber Forces
Pon
21:00
Wydanie Główne
Wto
21:00
„Spisek szlachetnych” i inne audycje ByteEatera (zwykle na żywo)
Słuchaj radia
Wydanie Główne
3 miesiące temu
Wolność w polityce czy wolność w kulturze?
Audycja z Wapniakiem (Veto.media) o nowych mediach i stretegii promowania Wolności.
Świat Kamila C. | Biznes | Wywiady
3 miesiące temu
Branża budowlana - Łukasz Marut |#568
Łukasz Marut Przedsiębiorca, przygodę z biznesem rozpoczął prawie 12 lat temu. Aktualnie działa w sektorze zamówień publicznych. Są to projekty infrastrukturalne, głównie budowa...
Skorzystaj z naszych projektów:

▸ Wolny Rynek - w liczbach
▸ Emigrujesz - posłuchaj najpierw
▸ KontestKino - filmy na wieczór
▸ Poważny kryzys - napisz

Audycja: Po prostu biznes 2016-05-28

Zatrudnienie pracowników za pomocą spółki pracowniczej.mp3

Nadający: Justyna Broniecka

Świadomość pracowników wzrasta. Przestają wierzyć w ZUS, przestają wierzyć w to, że otrzymają sensownej wielkości emeryturę. Pracodawcy chcieliby dać pracownikom podwyżki, jednak bez konieczności wzrostu kosztów o podwójną wartość podwyżki netto. Na przeciw oczekiwaniam jednym i drugim wychodzi temat związany z spółkami pracowniczymi. Pozwalają legalnie nie płacić ZUS-u, dzięki czemu można podnosić pensje. Udanego słuchania;)

KOMENTARZE

przemo 2016-05-28

Nie lepiej samozatrudnienie (DG) ? 
 
Wiem że jest ZUS ale nie jest on taki straszny. ZUS po odliczeniu składki zdrowotnej od PIT i wliczeniu w koszty społecznych nie wynosi 1000 zł tak jak mówi wiele firm. Składkę zdrowotną i tak trzeba zapłacić. Nie jest problemem przeziębienie ale np udar czy zawał. Jest od tego prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Do kosztów dochodzą jeszcze pełna księgowość,kadry,składanie sprawozdań finansowych, czasami notariusz i radca prawny. Oszczędności w porównania do samozatrudnienia są trudno zauważalne. 
 
Zyskujemy podatek liniowy,księgowość za 50 zł i możliwość działania współpracy również z innymi firmami.  
 
Nie wyobrażam sobie dogadywania się tylu osób w zarządzie, osób zupełnie obcych i będących faktycznie pracownikami a nie przedsiębiorcami. Dodatkowo dochodzi odpowiedzialność którą zarząd zawsze ponosi a nie mając pojęcia o prawie spółek może popełnić wiele błędów. Nie ma też żadnej kontroli nad takim pracownikiem. Zarząd nie ma obowiązku wykonywania innych czynności niż zarządzanie. Czy inne działanie członków zarządu niż reprezentacja i zarządzanie firmą (np wykonywanie jakiś projektów,sprzątanie,naprawa samochodów) nie jest przychodem firmy do opodatkowania jeśli nie są wspólnikami?  
 
Spółka z o.o. jest super ale nie w każdej sytuacji.

justyna broniecka 2016-05-28

Spółka pracownicza to tylko jedna z opcji dostępnych. Żadne rozwiązanie nie jest dobre dla wszystkich i w każdej sytuacji:) Znam kilkanaście firm które wprowadziły to rozwiązanie i działa. DG jest ok, dla osób które zarabiają 5 tys i więcej, ale już nie jest za bardzo pomocna przy wypłacie 2 tys netto. Z ubezpieczeniem zdrowotnym można poradzić sobie inaczej i sprawa zamyka się w kosztach 40-50zl miesięcznie. Ten zarząd nie ma ( w kontekście, ze nie ma takiego ryzyka) się dogadywać. To jest spółka pracownicza - nie prowadzi działalności, nie zaciąga zobowiązań, nic po za wypłatami dla zarządu oraz FV ze spółki matki się tam nie dzieje. księgowość takiej spółki to koszt około 400zł miesięcznie:) Zgodnie z kodeksem spółek hadlowych zarząd ma prawo wykonywać prace na rzecz spółki bez wynagrodzenia. Wystarczą odpowiednie zapisy w umowie spółki i w to wejdą również projekty:)

przemo 2016-05-28

Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie wątpliwości. Może kiedyś przyda się takie rozwiązanie.

Łukasz 2016-05-31

Czy w przypadku spółki z o.o. jest możliwe przerzucanie zysku na kolejne miesiące? 
 
Przykład: 
Chcę kupić maszyne za 100k. Miesięcznie zostaje mi przed opodatkowaniem 10k, które chciałbym odłożyć. 
 
W DG odłożenie na zakup maszyny zajmie mi 10 miesięcy, a w spółce ponad 12. 
 
W DG nie muszę co miesiąc płacić PITu, ponieważ wykorzystując metodę kasową mogę pod koniec okresu zatowarować się na 10k, a przed kupnem maszyny szybko sprzedać towar za 100k bez marży / z ujemną 1-2%.  
 
W spółce zoo będę musiał co miesiąc płacić 19%, więc zamiast odkładać 10k będę odkładał 8.1k. 
Zatowarowanie nic nie da ze względu na zasadę memoriałową. Można to nieco zminimalizować rozliczaniem kwartalnym, ale nadal DG wypadnie korzystniej.

justyna broniecka 2016-05-31

Zarówno w Dg jak i w spółce przerzucanie przychodów na kolejne miesiące nie jest działaniem legalnym.  
 
Przychody powinny być rozliczane w okresie którego dotyczą.  
 
Natomiast w spółce tak samo jak w DG płaci się zaliczki i deklarację składa się raz w roku. Więc to Pana decyzja, czy te zaliczki zapłaci, czy też nie (tak samo jak dziś w DG).

Łukasz 2016-06-02

Dziękuję za odpowiedź.  
Osobiście bardzo mnie to dziwi, bo w takim przypadku zadłużenie się (np. leasing) będzie korzystniejszy od oszczędzania, bo wtedy zapłacimy np. 107% ceny maszyny zamiast musieć zaoszczędzić 119% ceny.

przemo 2016-06-03

@Łukasz 
 
W większości przypadków używanie własnych pieniędzy w firmie jest najdroższe.

Karo 2016-06-05

A jak wygląda zdolność kredytowa członka zarządu w takiej spółce, co w przypadku kiedy taka osoba chciałaby zaciągnąć kredyt hipoteczny? Jak wówczas do tego podchodzą banki? Czy ktoś przerabiał?

Justyna Broniecka 2016-06-05

Karo, w poprzednim tygodniu była w banku, ponieważ załatwiam kredyt pod inwestycję. Uchwała wspólników na podstawie jakiej dostaję wynagrodzenie z swojej spółki była traktowana w MIlenium tak samo jak umowa o prace. (wiem, że w innych kilku bankach jest podobnie, ale oczywiście nie wszędzie tak jest, więc zarabiając w taki sposób masz ograniczony dostęp do kredytów - ale nie nie możliwy)

Dodaj komentarz...

Justyna Broniecka


Justyna Broniecka Przedsiębiorca.

Od czasu szkoły średniej interesowałaa się przedsiębiorczością, budowaniem firmy i procesami, które zachodzą w organizacji. Mając 21 lat, została kierownikiem restauracji, która zatrudniała blisko 100 osób. W swojej 10-letniej karierze etatowego pracownika przeszła drogę od menadżera operacyjnego, szkoleniowca aż po dyrektora działu personalnego.

Pracując „u kogoś” zawsze obserwowała całe procesy starając się pracować tak, jakby to była jej własna firma. Wszystko po to, aby w przyszłości móc stać się pełnowartościowym przedsiębiorcą, unikając większości błędów popełnianych przez osoby bez doświadczenia. Następnie założyła firmę ZUS to nie MUS zajmującą się edukacją przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu oraz optymalizacji podatkowych. Przez trzy lata działalności doszła do poziomu obsługi ponad 150 stałych klientów biznesowych.

Ponadto wykłada na studiach MBA oraz prowadzi cykle szkoleń stacjonarnych oraz webinarów. Jako firma wydaliła dotychczas 3 książki oraz nagrała kilkanaście wideoszkoleń.Prowadzi audycję Po prostu biznes , który ma opowiadać o polskiej rzeczywistości w prowadzeniu firmy. Skupiając się mocno na bezpieczeństwie prawnym, finansowym, organizacyjnym. I opowiadać w jaki sposób można stosować pewne luki w zapisach prawnych, by nadal było to korzystne i legalne.


Inne audycje tego autora:
Więcej audycji...


Wady i zalety spółki z o.o. (1) - ponad rok temuZmiany podatkowe 2019 - 2 lata temu
Dane osobowe i GIODO.mp3 (4) - 5 lat temuUmowa o dzieło gotowe.mp3 (2) - 5 lat temu

Role w spółce z o.o..mp3 (4) - 6 lat temu


Mity o spolkach z o.o.mp3 (3) - 6 lat temu

A dzisiaj polecamy:
 align="center">
Program sponsorują:

Konopny Szop - - 20.00
Wertus - upadłość konsumencka - - 50.00
Lano Meble - - 25.00
Zegarki Zielona Góra - - 20.00
mobilevoip - - 30.00
Transport-Austria.eu - przeprowadzki Austria - - 25.00
Andrzej Misiewicz - - 20.00

Możesz i ty zasponsorować >>>

Promuj radioWydrukujDaj komuś ulotkęChcesz prowadzić audycję?Kontakt